TypeScript: začínáme

OK, pokud už nějakou dobu píšete v JavaScriptu a vašim hřištěm je backend webových aplikací, nebo desktopové aplikace, velice rychle se vám může stát, že vám vaše aplikace jednou začnou přerůstat přes hlavu. K tomu může dojít z různých důvodů, tím nejobvyklejším může být práce nad kódem v týmu, jeho sdílení a snaha o zachování nějaké rozumné kvality kódu napříč týmem a časem, třeba pro je refaktoring a podobné hrátky… Nicméně těch důvodů je víc…
Tak minimálně proto TypeScript…

typescript language

Instalujeme TypeScript

Aboslutnní minimum: předpokládám, že každý má NodeJS a NPM a proto může někde v konzoli spustit následující příkaz

Globbálně nainstalovaný balíček TypeScript vám pak umožní kompilovat vaše zdrojáky, projekty z TypeScriptu do klasickéhe JavaScriptu, abyste je pak mohli nějak deplojovat do produkčního prostředí, nebo kamkoliv jinam, kde je nějaky JavaScriptový runtime.

Nejjednodušší TypeScritová aplikace, znáte to, Hello, World

No a pak stačí pomocí výše popsaného kompilátoru přeložit do JavaScriptu:

Výsledkem je pak čistý JavaScriptový kód v souboru hello-world.js (výstup kompilátoru).

Výsledek kompilace pak spustíte klasicky pod NodeJS

Velkou výhodou kompilátoru je, že můžete specifikovat výslednou verzi generovaného JavaScriptu, ale i také specifikovat, jak bude zacházeno s moduly:

Tohle by mohlo připomínat BabelJS… 🙂

Aby to pěkně odsýpalo od ruky…

Aby práce s TypeScriptem byla co nejpohodlnější, je dobré si doinstalovat NPM balíček ts-node, který vám pak umožní spouštět vaše skripty přímo z vašeho MS Visual Code editoru.

Editovaný zdroják pak půjde spouštět přímo v editoru bez nutnosti jeho kompilace, pokud tedy máte doinstalovaný nějaký runner, jako je například Code Runner