shelljs místo gulpu a gruntu

Shelljs je NPM balíček, který nabízí funckionality linuxového shellu NodeJS aplikacím.

Jestli vyvíjíte nějakou javascriptovou aplikaci, tak pak jak vám rostala pod roukama, pocítili jste v nějakém momentě potřebu nějakého automatizovaného systému pro build aplikace, nebo jakoukoliv jinou činost, akci související s prací nad zdrojákem v rámci projektu.

Dříve tenhle úkol zastával Grun, později se objevil Gulp. Oba dělají totéž, každý trochu jinak a je jen věcí osobního vkusu, který použijete.

Nicméně, oba jsou nějaké obecné nástroje, které víceméně dávkově pracují nad soubory projektu a něco s nimi dělají. To co s nimi dělají je dané nějakými pluginy, které danou funkcionalitu nabízejí.

A tady se dostávám k jádru věci. Ona funkcionalita není nic jiného než nějak zabalený a integrovaný NPM balíček. A tohoto chování jste schopni v podstatě docílit sami bez Gulpu či Gruntu jen pomocí opět jiného NPM balíčku a glob balíčku.
Pomocí těchto dvou balíčků si můžete napsat jakou koliv vlastní funkcionalitu, kterou pak můžete pohodlně spouštět v shellu stejně jako gulp či grunt scripty…

Výhodou může být rychlejší přístup k novinkam v NPM, protože nemusíte čekat, až se nová verze NPM balíčku s funkcionalitou promítne do daného gulp/grunt pluginu. Další výhodou může být psaní vlastních celých velkých scriptů dle vzoru Makefile…

Shelljs

No a pak se přímo v konzole dá spouštět:

Glob

shelljs